Grup Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Sağlık, konut, araç ya da kıymetli eşyalar için sigorta yaptırmak mümkün olurken, tercih edilebilecek birçok sigorta türü de mevcuttur. Herhangi bir durum için isteğe bağlı olarak sigorta yaptırmak, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almaktadır. Sigorta dendiği zaman akla her zaman bireysel sigorta ürünleri gelmektedir. Ancak grup sigortası da sıklıkla tercih edilen bir ürün olarak dikkat çekmektedir. Çoğu kişi grup sigortası ile alakalı detaylı bilgi sahibi olmak için bu sigorta türünün kapsamını merak etmektedir. Grup sigortası kapsamı ve teminatları ile alakalı tüm merak edilenleri yazımızda derledik.

Grup Sigortası Nedir?

Grup sigortası çoğu zaman kurumsal sigorta olarak da adlandırılmaktadır. Sağlık sigortası söz konusu olduğunda, çoğu zaman sıklıkla tercih edilen grup sigortası ile işveren hem çalışanlarını, hem de bazı durumlarda çalışanların ailelerini güvence altına alabilir. Adından da anlaşılacağı üzere toplu olarak yapılan grup sigortası, her çalışana aynı imkanları sunmaktadır. Çalışanlar için oldukça cazip bir çalışma ortamı sunan grup sigortası ile özel hastanelerde ücretsiz şekilde muayene ve tedavi olmak mümkündür. Diğer yandan grup sigortasının detaylarına dair tüm işlemler işveren tarafından gerçekleştirilir ve çoğunlukla sigorta primlerinin tümü işveren tarafından ödenir. Sigorta şirketleri çok sayıda çalışan için aynı anda sağlık sigortası poliçesi düzenlediğinden, prim miktarında hatırı sayılır bir indirim de olmaktadır.

Grup Sigortası Neleri Kapsar? Teminatları Nelerdir?

Grup sigortası kapsamında her çalışan aynı haklara sahiptir ve işten çıkana kadar da güvenceleri devam etmektedir. Çoğu kişi grup sigortasının neleri kapsadığını ve teminatlarını merak etmektedir. Bireysel sağlık sigortalarında olduğu gibi grup sağlık sigortalarında da kapsam benzer şekilde belirlenir. Buna göre ayakta tedavi ve yatarak tedavi teminatları sunulmaktadır. Çalışanlar anlaşmalı özel hastanelerde muayene olabilir, kan tahlili yaptırabilir, fizik tedaviden faydalanabilir ya da diğer tanı testlerini poliçedeki teminat limitlerine uygun olarak yaptırabilir.

Yatarak tedavi teminatı ise ayakta tedavinin mümkün olmadığı durumlarda devreye girmektedir. Çalışanların ameliyat olması gereken hastalıklarda tedavi masrafları, yatarak tedavi teminatı kapsamında sigorta şirketi tarafından poliçede belirlenen şartlara uygun olarak karşılanır. Aynı zamanda anestezi uygulaması, hastanede odası ve yemek hizmeti, ameliyatta kullanılan tıbbi gereçler de teminat altındadır.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Grup Sigortası Avantajları Nelerdir?

Grup sigortasının birçok avantajı bulunmaktadır. Bu faydalar sadece çalışanlar için değil, işverenler için de geçerlidir. Buna göre grup sigortası avantajları şu şekildedir:

  • Her çalışan için ayrı ayrı poliçe düzenlenmesine gerek kalmadan, tüm çalışanları tek bir poliçede güvence altına alabilirsiniz. 
  • Grup sigortası poliçesini ihtiyaçlarınıza uygun olarak hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz poliçeye ek teminatlar dahil edebilir, isterseniz bütçenize uygun poliçeyi tercih edebilirsiniz.
  • Çalışanlar kendilerini daha güvende hissedeceklerinden işletmeye olan bağlılıklarının artmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Acil durumlarda büyük kolaylık sunan grup sigortası ile çalışanlar zor anlarında yanlarında olduğunuzu bilerek işlerine daha bağlı hale gelirler.

Grup Sağlık Sigortasına Nasıl Başvuru Yapılır?

Grup sağlık sigortasına başvuru yapmadan önce, işverenin çalışanlar ve gerekirse çalışanların ailelerinin doldurması gereken başvuru formlarını dağıtması gerekmektedir. Başvuru formları tüm çalışanlar tarafından doldurulduktan sonra sigorta şirketine giderek başvuru gerçekleştirilebilir. Bu esnada sigorta şirketi risk araştırması yaparak, prim tutarı belirleme aşamasına erişir. Ardından işverene teklif sunulur ve sigortanın kapsamı hakkında bilgi verilir. İşverenin kabul etmesinin ardından ise, grup sigortasının başlangıcı yapılmış olur.

Sigorta araştırmalarınız sırasında hakkımızda sayfasına giderek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin